Porady dotyczące konserwacji skór i impregnacji tkanin
Odświeżanie starych skór licowych
Ze
starymi skórami w postaci wykopanych ładownic, żabek, pasów, kabur,
jest problem taki, iż nie powinno się z nimi nic robić dopóki się ich
nie wyczyści. Nie można porównywać skór nowych i ich konserwacji ze
skórami starymi, wykopkami, archeologicznymi itp.Sama operacja
natłuszczenia takiej skóry niestety nie polepszy jej kondycji. Należy
zastosować kilka zabiegów, o czym poniżej.Zaczynamy od tego aby pozbyć tego, co nawciskał w tą skórę czas i niekorzystne warunki przechowywania. Zatem należy moczyć tą skórę w wodzie z detergentem i co jakiś czas delikatnie szorować, żeby te tłuszcze wyciągnąć. Dlaczego? Bo nic innego nie wniknie w skórę jeśli poblokowane będą pory. Musisz spróbować co będzie lepiej wyciągać, czy woda z detergentem czy np. aceton albo benzyna ekstrakcyjna.
Należy zmieniać roztwór codziennie. Skóra niech się moczy przez kilka dni ale cały czas ją szczotkuj delikatnie.
Potem należy moczyć ją w roztworze kwasku cytrynowego, nie ma innej rady na wyciągnięcie związków żelazistych ze skóry. To one powodują stwardnienie skóry.
Należy sporządzić roztwór o stężeniu 10% (jeśli masz 10 g kwasku to musisz dolać 90 gram wody).
Uwaga! Stosując roztwór kwasku można zauważyć pleśń na powierzchni bo roztwór kwasu cytrynowego pleśnieje po jakimś czasie na skutek obecności zarodników. Nie przejmuj się tym tylko zmieniaj roztwór co jakiś czas.
Myślę
ze na początek 1-2 zmiany roztworu wystarczą, potem zobacz jaki jest
stan skóry i ewentualnie ponów moczenie, woda też jest znacznikiem ile
jeszcze się ma moczyć - jak już będzie nieco czystsza to przestań
moczyć.
Potem moczy się w czystej wodzie 2 dni i zmienia ją
kilkanaście razy dziennie, następnie moczy 1,5 dnia w wodzie
demineralizowanej (destylowanej), aby wypłukać kwasek lub stosuje się
dezynfekcję. Sterinol powinien wystarczyć, choć w konserwacji stosuje
się mocniejsze środki ale ciężko jest je dostać.
Aby cieszyć się w efekcie miękką skórą wskazane jest w kolejności dogarbowanie skóry
(Garbowanie
wtórne). Istnieją dwa rodzaje garbowania: garbowanie roślinne oraz tzw.
chromowe.Pierwsze z nich przeprowadza sie w obecności związków
organicznych, często pochodzenia naturalnego (np. z użycie tzw. galasów,
galasówek). Drugie, za pomocą soli chromu.
W tym miejscu nie będę opisywał każdego z rodzajów garbowania. Dodam, że jest to proces dość pracochłonny, aczkolwiek możliwy do przeprowadzenia. Ewentualne receptury i sposoby przeprowadzenia garbowania mogę przesłać zainteresowanym.
Gorąco zalecam nie pomijać tego ważnego etapu jeśli zależy nam aby przywrócić skórze elastyczność!!!
Kolejny etap to przygotowanie do natłuszczania. Zaczynamy! Sporządzamy roztwór zawierający 1/3 benzyny lakowej i 2/3 acetonu. Teraz pędzelkiem nałożyć na skórę, żeby wyprowadzić z niej wodę. Smarować skórę z obu stron.
Natłuszczka - czyli finał
Po wyparciu wody, nie należy dopuścić do wyschnięcia naszego pacjenta.Stosujemy zatem jedną z dwóch poniższych receptur do sporządzenia tzw. natłuszczki.
- lanolina , olej rycynowy , gliceryna , benzyna lakowa, czasami można dodać wody destylowanej, ale niekoniecznie.
- 1 część gliceryny, 8 części benzyny lakowej, 1-2 części oleju rycynowego
Problem natłuszczania polega na tym, że jest to operacja kilkudniowa. Po posmarowaniu natłuszczkami, skórę zamykamy w szczelnym worku i tak musi leżeć w bardzo ciepłym miejscu, najlepiej na kaloryferze.
Tu kończą się nasze zabiegi. Możemy cieszyć sie z osiągniętego efektu.
(powyższy opis za użytkownikiem
Konserwacja skóry elastycznej
Jeśli nasz przedmiot skórzany (np. kabura, ładownica, pas czy trok) jest wciąż elastyczny, należy przedłużyć ten stan zachowania. Stosujemy zatem najczęściej naturalną lanolinę, ewentualnie tzw. tłuszcz do skór (np Palc, Bufalo)
Zastosowanie lanoliny powoduje ciemnienie skóry, należy o tym pamiętać szczególnie przy nowych replikach wyposażenia. Nie polecam stosowania wszelkiego rodzaju kremów typu Nivea, itp czy ( o, zgrozo !) oleju roślinnego, oliwki. Poza uzyskaniem efektu nabłyszczenia, spowodujemy tylko zatkanie porów skóry i jej twardnienie ( w przypadku olejów) związane z jełczeniem tłuszczów roślinnych a w konsekwencji jełczenia wydzielają sie szkodliwe dla skóry kwasy, osłabiające jej strukturę.
Zabezpieczanie dodatkową warstwą apretury.
W handlu występuje kilkanaście dobrych preparatów nadających piękny, jedwabisty wygląd naszym oryginalnym wyrobom czy replikom. Dodatkową zaletą tych produktów jest zapewnienie wodoodporności wyrobów skórzanych.
Stosowana na moich wyrobach apretura wykańczająca daje efekt matowy i całkowitą nieprzemakalność lica.
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Impregnacja tkanin
Osobnym zagadnieniem jest skuteczne zabezpieczanie materiałów używanych do produkcji chlebaków, celt, płacht namiotowych plecaków czy też innych wyrobów używanych w rekonstrukcjach.
Wiadomo powszechnie o stosowaniu tego typu zabezpieczenia (impregnacji) w wojsku polskim, w okresie poprzedzającym II wojnę.
Wspomniana impregnacja dokonywany była za pomocą związków chemicznych organicznych i nieorganicznych. Każdy chyba spotkał sie z terminem impregnacji solami miedzi.
Czym jest ten proces? Otóż polega on na działaniu na tkaninę odpowiednim roztworem wodnym a następnie suszeniu. Proces odbywa się w kilku następujących etapach i jest możliwy do przeprowadzenia w warunkach domowych.
Sporo czasu zajęło mi opracowanie optymalnej receptury oraz przeprowadzenie testów. Dziś mogę się jednak pochwalić dobrym rezultatem.
Otrzymana jakość powłoki wodoodpornej niczym nie odbiega od przemysłowych metod, a jej zaletą jest właśnie możliwość samodzielnego przeprowadzenia. Niebagatelną zaletą jest rowniez możliwość stosowania materiałów, które samodzielnie możemy uprzednio zafarbować a potem poddać impregnacji. Nie jesteśmy już zmuszeni do stosowania na nasze repliki materiałów fabrycznie impregnowanych w kolorach, które nie do końca nam odpowiadają. Mamy również 100% zgodność z oryginałem w kwestii impregnacji.
Opisaną metodę możemy stosować do przedmiotów codziennego użytku, sprzętu sportowego i turystycznego.
Zainteresowanym tematyką odnawiania wyrobów skórzanych zapraszam do wymiany spostrzeżeń.
Wszystkie wymienione składniki receptur, odczynniki chemiczne do ich sporządzania, apretury wodoodporne, są dostępne u mnie w sprzedaży wysyłkowej.
Szczegóły pod info@ladownica.pl